Zaproszenia ślubne - wszystko co powinniście wiedzieć zanim zaczniecie zapraszać gości

20 września, 2019

Wróć do listy wpisów

Zaproszenia ślubne to dla niektórych kluczowy element przygotowań tej ważnej uroczystości.

Poza podstawowymi informacjami gdzie i kiedy odbywa się ślub i wesele zaproszenia mogą przekazać gościom motyw przewodni wesela oraz paletę barw głównych, którą wybrali Państwo Młodzi.

Na polskim rynku znajdziemy ogromną ofertę zaproszeń od drukowanych po akrylowe, ale od czego właściwie zacząć?

Motyw przewodni i kolorystyka

Zaproszenia są wspaniałym nośnikiem motywu przewodniego. Wybieracie je dopiero po tym, gdy już zdecydowaliście się na miejsce i ustaliliście podstawowe założenia Waszego dnia. Oczywiście warto nie zdradzać wszystkiego i zostawić gościom trochę niespodzianek w dniu ślubu i wesela.

Motywu na zaproszeniach właściwie nie mają końca- zarówno jeśli chodzi o kolorystykę – od stonowanych beży po szalone róże- jak i motywów przewodnich kwiatowe, złocenia, faktura marmuru. Jeśli jeszcze nie do końca macie motyw przewodni, warto pokazać na zaproszeniach Waszą naturę, pasję po prostu coś co jest tylko Wasze.

Kolejnym elementem do zastanowienia jest materiał, z którego będzie wykonane Wasze zaproszenie. Czy będzie to po prostu elegancki, klastyczny papier w kopercie, czy może zdecydujecie się na odrobinę ekstrawagancji i wybierzecie coś bardziej nowoczesnego.  Obecnie dużą popularnością cieszą się zaproszenia zapakowane w kalkę z wykończeniem pieczęcią lakową – która nadaje dostojnego charakteru. 

Jak zwolennicy koncepcji zero waste wedding, dbając o środowisko, warto rozważyć wykorzystanie papieru z recykligu.  Jeśli zdecydujecie się na to, aby pójść na całego w wesele ekologiczne, możecie pokusić się o wysłanie zaproszeń online – mimo, że klasyczny savoir vivre zabrania wysyłania ich pocztą elektroniczną – dla naszej ziemi warto jednak zrobić wyjątek. Trzeba mieć również na uwadze, że szczególnie dla starszych gości, należałoby przygotować zaproszenia drukowane, jeśli wiadomo Wam, że z obsługą komputera są na bakier.

Co powinno znaleźć się na zaproszeniach?

Najważniejszym elementem jest oczywiście data i miejsce ślubu oraz wesela. Do Waszego rozważenia czy na zaproszeniu piszecie, że zapraszacie Wy sami czy wspólnie z rodzicami. Tradycyjnie, ze względu na to, że często rodzice w dużym stopniu pokrywali koszty organizacji ślubu, szczególnie gdy odbywał się w czasie,  gdy Państwo Młodzi byli faktycznie w młodym wieku, przyjęło się, że na zaproszeniu widnieją również rodzice. Obecnie gdy większość młodych decydując się na powiedzenie sakramentalnego „TAK” i samodzielnie płaci za organizację  coraz częściej spotyka się sytuacje, w której tylko oni widnieją na zaproszeniu. Rodzice pojawiają się również na zaproszeniu, gdy oni zapraszają też swoich gości lub po prostu chcecie ich uhonorować.

Decyzja należy do Was, my zdecydowanie preferujemy opcję zapraszania samodzielnie, bo to Wasz dzień.

Ponadto warto umieścić informacje:

Do kiedy należy potwierdzić obecność wraz z numerem kontaktowym do potwierdzenia

Czy preferujecie kwiaty czy inny podarunek – wino, datek na cele charytatywne, książki

Czy preferujecie prezenty czy gotówkę czyli tzn.kopertę.

Nie wypada napisać wprost, że prosimy o pieniądze. Świetnym rozwiązaniem są ikonki,  które w  elegancki sposób przekażą Wasze życzenie. Zdecydowanie unikajcie wierszyków, które brzmią dość dziecinnie.

Czy przewidujecie nocleg dla gości

Warto umieścić również prośbę o zgłoszenie alergii i preferencji żywieniowych, aby uniknąć sytuacji, w której wegetarianie będą głodni, ponieważ daniem głównym jest kaczka.

Jak wypisać zaproszenia ?

Ciągle najbardziej elegancką formą zaproszenia jest wypisanie ich indywidualnie z imienia i nazwiska. Jeśli Wasz charakter pisma nie jest odpowiedni warto pomyśleć o kaligrafie. GdyWasz budżet na to nie pozwala, firmy drukujące zaproszenia również je spersonalizują.

W  treści zawsze piszecie najpierw imię lub imię i nazwisko kobiety potem mężczyzny. Nawet jeśli kobieta jest osobą towarzyszącą mężczyzny, którego chcecie zaprosić kobieta musi widnieć  na zaproszeniu jako pierwsza. Jeśli zapraszacie z dziećmi imiona dzieci umieśćcie po imionach rodziców lub użyjcie dopisku z dziećmi.

Jeśli jeszcze nie wiemy z kim przychodzi nasz gość piszemy „z osobą towarzyszącą”. Ważne jednak, aby przed uroczystością poznać personalia tej osoby, ponieważ winietka z napisem osoba towarzysząca to duże faux-pa.

Kiedy wysyłamy zaproszenia?

Zaproszenia wysyłamy od 6 do 8 tygodni przed datą ślubu i wesela. Gdy planujemy przyjęcie w okresie wakacji lub długiego weekendu warto pomyśleć o wysłaniu ich wcześniej nawet do trzech miesięcy przed planowaną datą. Jeśli natomiast podejmujecie decyzję o ślubie i weselu, które odbędzie się w krótkim okresie czasu tj. za 3-4 miesiące zanim zaproszenia się wydrukują warto wysłać chociaż w formie mmsasave the date, aby goście zarezerwowali sobie datę i nie planowali nic w tym dniu.

Czy wszystkich należy zapraszać osobiście?

Przyjęło się, że zaproszenia należy wręczyć osobiście najbliższej rodzinie – rodzice, dziadkowie, chrzestni, rodzeństwo. Jeśli macie możliwość najlepiej wręczyć jak największej liczcie osób odwiedzając ich po uprzednim umówieniu wizyty. Oczywiście często nie mamy możliwości i czasu by dokonać tego osobiście, w tym wypadku należy wysłać je pocztą.

Do dzieła!