Wesele zero/less waste

16 stycznia, 2024

Planowanie ślubu to unikalne wyzwanie, ale możemy uczynić je równie wyjątkowym poprzez zastosowanie zrównoważonych praktyk.

Wróć do listy wpisów

Ślub i wesele produkuje wiele odpadów i zwiększa emisję dwutlenku węgla.

Ktoś może uważać, że to tylko moda, ja jednak twierdzę inaczej. Będę zachęcać wszystkie pary do tego by skorzystać z filozofii less waste, ale oczywiście wybór należy do Was

Wyliczono, że średnio przyjęcie weselne wytwarza około 180 kg śmieci i 63 tony CO2. Zakładając, że co roku na całym świecie organizuje się 2,5 miliona ślubów ilość powstających odpadów jest zatrważająca. Jednym z trendów roku 2025 jest zrównoważone wesele skupiające się na ekologicznych rozwiązaniach, a jest ich sporo. Ja zdecydowanie bez względu na trendy chcemy działać odpowiedzialnie i zgodnie z filozofią low/zero waste. Wybranie tej drogi wcale nie oznacza, że ślub będzie mniej piękny, nic bardziej mylnego.

Małe zmiany, duży efekt

Ekologiczne wesele

Planowanie ślubu to unikalne wyzwanie, ale możemy uczynić je równie wyjątkowym poprzez zastosowanie zrównoważonych praktyk. Jednym z najnowszych trendów zdobywających popularność są wesela less waste, czyli takie, które minimalizują ilość generowanych odpadów. Oto kilka inspiracji, jak zorganizować ekologiczne wesele pełne piękna i jednocześnie dbającego o planetę.


Zaproszenia

Zrezygnujcie z tradycyjnych papierowych zaproszeń na rzecz wersji elektronicznej. To nie tylko oszczędność papieru, ale także trendy i wygodne rozwiązanie dla gości.

Dekoracje z ekomateriałów

Wybierajcie dekoracje wykonane z materiałów przyjaznych środowisku. Ozdoby z drewna, tkanin organicznych czy kwiaty sezonowe dodadzą uroku i jednocześnie będą bardziej ekologiczne.

Zero Plastiku w Posiłkach

Porozmawiajcie z dostawcami cateringowymi o eliminacji jednorazowych plastikowych naczyń, sztućców itp. Warto również unikać jedzenia pakowanego w jednorazowe opakowania. Postaw na napoje podawane w szkle

Upominki dla Gości

Zamiast tradycyjnych upominków, które mogą być nietrwałe, rozważcie podarowanie gościom roślin w doniczkach, nasion do zasadzenia czy produktów lokalnych producentów.

Recykling Sukni Ślubnej

Warto zastanowić się nad wyborem sukni ślubnej z drugiej ręki lub wypożyczeniem. To świetny sposób na ograniczenie śladu ekologicznego związanego z produkcją nowych ubrań.

Ekologiczny catering

Współpracuj z kucharzem, aby stworzyć menu, które minimalizuje marnotrawstwo jedzenia. Przygotuj proporcje dostosowane do liczby gości. Wybieraj składniki sezonowe i lokalne, które są dostępne bez konieczności długotrwałego transportu. To nie tylko wspiera lokalnych rolników, ale także zmniejsza ślad ekologiczny związany z transportem spoza sezonu.

Wesela less waste to nie tylko sposób na świadome i eko-świadome podejście do planowania ślubu, ale także sposób na zainspirowanie innych do podobnych działań.

Każdy mały krok w kierunku ślubu przyjaznego dla środowiska przyczynia się do większej dbałości o naszą planetę. Dlatego, jeśli marzysz o ekologicznym i jednocześnie pięknym weselu, warto wdrożyć proste kroki ku zrównoważonej ceremonii i przyjęciu weselnemu. Możesz też poprosić mnie o pomoc we wskazaniu rozwiązań less waste.